Selection 2015

13 MINUTES
 
ELSER
 
Germany, 114 min.
 DIRECTED BY: Oliver Hirschbiegel 
 WRITTEN BY: Fred Breinersdorfer & Léonie-Claire Breinersdorfer 
 PRODUCED BY: Boris Ausserer, Oliver Schündler & Fred Breinersdorfer 

 

45 YEARS
 UK, 94 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Andrew Haigh 
 PRODUCED BY: Tristan Goligher 

A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE 
 EN DUVA SATT PÅ EN GREN OCH FUNDERADE PÅ TILLVARON

 Sweden, France, Germany, Norway, 96 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Roy Andersson 
 PRODUCED BY: Pernilla Sandström

AFERIM!
 Romania, Bulgaria, Czech Republic, 105 min.
 
DIRECTED BY: Radu Jude 
 WRITTEN BY: Radu Jude & Florin Lazarescu 
 PRODUCED BY: Ada Solomon, Rossitsa Valkanova, Jiri Konecny & Ovidiu Sandor 

 

AFTERTHOUGHT 
 HAYORED LEMA'ALA

 Israel/France, 105 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Elad Keidan 
 PRODUCED BY: Elie Meirovitz & Eitan Mansuri 

 

ARABIAN NIGHTS - VOLUME I-III
 AS MIL E UMA NOITES - VOLUME I-III

 Portugal, Germany, France, Switzerland, 383 min.
 DIRECTED BY: Miguel Gomes 
 WRITTEN BY: Miguel Gomes, Mariana Ricardo & Telmo Churro 
 PRODUCED BY:  Luís Urbano 

 

BLACK SOULS 
 ANIME NERE

 Italy, France, 103 min.
 DIRECTED BY: Francesco Munzi 
 WRITTEN BY: Francesco Munzi & Maurizio Braucci 
 PRODUCED BY:  Fabrizio Ruggirello

 

BODY 
 CIAŁO

 Poland, 90 min.
 DIRECTED BY: Małgorzata Szumowska 
 WRITTEN BY: Małgorzata Szumowska & Michal Englert 
 PRODUCED BY:  Jacek Drosio, Małgorzata Szumowska & Michal Englert 

 

 

CORN ISLAND 
 სიმინდის კუნძული 
(SIMINDIS KUNDZULI)
 Georgia, Germany, Kazakhstan, Czech Republic, France, Hungary, 100 min.
 DIRECTED BY: George Ovashvili 
 WRITTEN BY: George Ovashvili, Roelof-Jan Minneboo & Nugzar Shataidze 
 PRODUCED BY:  Nino Devdariani, Eike Goreczka, Guillaume de Seille, Karla Stojakova, Sain Gabdullin & Gabor Ferenczy 

 

 

CORRECTIONS CLASS 
 Класс коррекции
 (KLASS KORREKZII)
 Russia, Germany, 85 min.
 DIRECTED BY: Ivan Tverdovsky 
 WRITTEN BY: Dmitri Lanchikhin & Ivan Tverdovsky 
 PRODUCED BY: Natalia Mokritskaya, Mila Rozanova, Uliana Savelieva, Michael Kaszmareck & Markus Boehm 

 

 

DORA OR THE SEXUAL NEUROSES OF OUR PARENTS 
 DORA ODER DIE SEXUELLEN NEUROSEN UNSERER ELTERN

 Switzerland, Germany, 90 min.
 
DIRECTED BY: Stina Werenfels 
 WRITTEN BY: Boris Treyer & Stina Werenfels 
 PRODUCED BY: Samir & Nicole Gerhards 

 

 

EISENSTEIN IN GUANAJUATO
 Netherlands, Mexico, Belgium, Finland, 105 min.
 
Written & DIRECTED BY: Peter Greenaway 
 PRODUCED BY: Bruno Felix, Femke Wolting, San Fu Maltha & Cristina Velasco L.

 

EVERY THING WILL BE FINE
 Germany, Canada, France, Sweden, Norway, 118 min.
 DIRECTED BY: Wim Wenders 
 WRITTEN BY: Bjørn Olaf Johannessen 
 PRODUCED BY: Gian-Piero Ringel 

 

 

EX MACHINA
 UK, 108 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Alex Garland
 PRODUCED BY: Andrew Macdonald & Allon Reich

 

FATHER 
 BABAI

 Germany, Kosovo, FYR Macedonia, France, 102 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Visar Morina 
 PRODUCED BY: Nicole Gerhards 

 

 

GOODNIGHT MOMMY 
 ICH SEH ICH SEH

 Austria, 99 min.
 
WRITTEN & DIRECTED BY: Veronika Franz & Severin Fiala 
 PRODUCED BY:  Ulrich Seidl 

 

 

IN THE SHADOW OF WOMEN 
 L'OMBRE DES FEMMES

 France, Switzerland, 73 min.
 DIRECTED BY: Philippe Garrel 
 WRITTEN BY: Philippe Garrel, Jean-Claude Carrière, Caroline Deruas & Arlette Langmann 
 PRODUCED BY:  Saïd Ben Saïd & Michel Merkt 

 

 

 

KOZA
 Slovakia, Czech Republic, 75 min.
 DIRECTED BY: Ivan Ostrochovský 
 WRITTEN BY: Marek Leščák & Ivan Ostrochovský 
 PRODUCED BY:  Marek Urban, Ivan Ostrochovský & Jiří Konečný 

  

 

LABYRINTH OF LIES 
 IM LABYRINTH DES SCHWEIGENS

 Germany, 118 min.
 DIRECTED BY: Giulio Ricciarelli 
 WRITTEN BY: Elisabeth Bartel
 PRODUCED BY: Uli Putz, Sabine Lamby & Jakob Claussen

 

 

LOUDER THAN BOMBS
 Norway, Denmark, France, 108 min.
 DIRECTED BY: Joachim Trier 
 WRITTEN BY: Eskil Vogt & Joachim Trier 
 PRODUCED BY: Thomas Robsahm, Alexandre Mallet-Guy, Joshua Astrachan, Ron Yerxa, Albert Berger & Marc Turtletaub 

 

 

MAGICAL GIRL
 Spain, 127 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Carlos Vermut
 PRODUCED BY:  Pedro Hernández Santos

 

 

MARSHLAND 
 LA ISLA MÍNIMA

 Spain, 104 min.
 DIRECTED BY: Alberto Rodríguez 
 WRITTEN BY: Rafael Cobos & Alberto Rodríguez 
 PRODUCED BY:  José Antonio Félez, Mikel Lejarza, Mercedes Gomero & Gervasio Iglesias 

 

 

MEN & CHICKEN 
 MÆND & HØNS

 Denmark, Germany, 104 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Anders Thomas Jensen 
 PRODUCED BY: Kim Magnusson & Tivi Magnusson 

 

 

MISS JULIE 
 FRØKEN JULIE

 Norway, UK, Ireland, France, 129 min.
 DIRECTED BY: Liv Ullmann 
 WRITTEN BY: Liv Ullmann, adapted from August Strindberg’s play “Miss Julie Strindberg” 
 PRODUCED BY:  Synnøve Hørsdal, Teun Hilte & Oliver Dungey 

 

 

MUSTANG
 France, Germany, Turkey, 100 min.
 DIRECTED BY: Deniz Gamze Ergüven 
 WRITTEN BY: Deniz Gamze Ergüven & Alice Winocour 
 PRODUCED BY:  Charles Gillibert 

 

 

MY GOLDEN DAYS 
 TROIS SOUVENIRS DE MA JEUNESSE

 France, 120 min.
 
DIRECTED BY: Arnaud Desplechin 
 WRITTEN BY: Arnaud Desplechin & Julie Peyr 
 PRODUCED BY: Pascal Caucheteux & Grégoire Sorlat 

 

 

MY MOTHER
 MIA MADRE

 Italy, France, 104 min.
 DIRECTED BY: Nanni Moretti 
 WRITTEN BY: Nanni Moretti, Francesco Piccolo & Valia Santella 
 PRODUCED BY: Nanni Moretti & Domenico Procacci 

 

 

NO ONE`S CHILD 
 NIČIJE DETE

 Serbia, Croatia, 92 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Vuk Ršumović 
 PRODUCED BY:  Miroslav Mogorović 

 

 

PADDINGTON
 UK/France, 95 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Paul King 
 PRODUCED BY: David Heyman 

 

 

PEACE TO US IN OUR DREAMS
 Lithuania, France, Russia, 107 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Sharunas Bartas 
 PRODUCED BY: Jurga Dikciuviene 

 

 

RAMS 
 HRÚTAR

 Iceland, 93 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Grímur Hákonarson
 PRODUCED BY: Grímar Jónsson

 

 

SCHNEIDER VS. BAX
 Netherlands, Belgium, 96 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Alex van Warmerdam 
 PRODUCED BY:  Marc van Warmerdam 

 

 

TALE OF TALES
 Italy, UK, France, 133 min.
 DIRECTED BY: Matteo Garrone 
 WRITTEN BY: Matteo Garrone, Edoardo Albinati, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso 
 PRODUCED BY: Matteo Garrone & Jeremy Thomas 

 

 

THE BRAND NEW TESTAMENT 
 LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT

 Belgium, France, Luxembourg, 114 min.
 DIRECTED BY: Jaco Van Dormael 
 WRITTEN BY: Jaco Van Dormael & Thomas Gunzig 
 PRODUCED BY: Jaco Van Dormael, Olivier Rausin & Daniel Marquet 

 

THE DUKE OF BURGUNDY 
 UK, Hungary, 104 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Peter Strickland 
 PRODUCED BY:  Andy Starke 

 

 

THE FAREWELL PARTY 
 מיתה טובה‎ 
(MITA TOVA)
 Israel, Germany, 95 min.
 DIRECTED BY: Tal Granit & Sharon Maymon 
 WRITTEN BY: Sharon Maymon & Tal Granit 
 PRODUCED BY: Haim Mecklberg, Estee Yacov-Mecklberg, Talia Kleinhendler, Osnat Handelsman-Keren & Thanassis Karathanos 

 

 

THE HERE AFTER 
 EFTERSKALV / INTRUZ

 Poland, Sweden, France, 101 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Magnus von Horn 
 PRODUCED BY: Mariusz Włodarski & Madeleine Ekman 

 

 

THE HIGH SUN 
 ZVIZDAN

 Croatia, Slovenia, Serbia, 123 min.
 
WRITTEN & DIRECTED BY: Dalibor Matanić 
 PRODUCED BY: Ankica Jurić Tilić, Petra Vidmar & Nenad Dukić 

 

 

THE LESSON 
 UROK

 Bulgaria, Greece, 107 min.
 WRITTEN, DIRECTED & PRODUCED BY: Petar Valchanov & Kristina Grozeva 

 

 

THE LOBSTER 
 UK, Ireland, Greece, France, Netherlands, 118 min.
 DIRECTED BY: Yorgos Lanthimos 
 WRITTEN BY: Yorgos Lanthimos & Efthimis Filippou 
 PRODUCED BY: Ed Guiney, Lee Magiday, Ceci Dempsey & Yorgos Lanthimos 

 

 

THE MEASURE OF A MAN
 LA LOI DU MARCHÉ

 France, 91 min.
 
DIRECTED BY: Stéphane Brizé 
 WRITTEN BY: Stéphane Brizé & Olivier Gorce 
 PRODUCED BY: Christophe Rossignon & Philip Boëffard 

 

 

THE POSTMAN’S WHITE NIGHTS 
 Белые ночи почтальона Алексея Тряпицына
 
(BELYE NOCHI POCHTALONA ALEKSEYA TRYAPITSYNA) 
 Russia, 100 min.
 DIRECTED & PRODUCED BY: Andrei Konchalovsky 
 WRITTEN BY: Andrei Konchalovsky & Elena Kiseleva 

 

 

THE SNAKE BROTHERS 
 KOBRY A UŽOVKY

 Czech Republic, 111 min.
 DIRECTED BY: Jan Prušinovský 
 WRITTEN BY: Jaroslav Žváček 
 PRODUCED BY: Ondřej Zima & Jan Prušinovský 

 

 

THE SUMMER OF SANGAILE 
 SANGAILES VASARA

 Lithuania, France, Netherlands, 89 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Alanté Kavaïté
 PRODUCED BY: Živilė Gallego,  Antoine Simkine & Marleen Slot 

 

 

THE TREASURE 
 COMOARA

 Romania, France, 88 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Corneliu Porumboiu 
 PRODUCED BY: Marcela Ursu 

 

 

THEY HAVE ESCAPED 
 HE OVAT PAENNEET 

 Finland, Netherlands, 62 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Jukka-Pekka Valkeapää
 PRODUCED BY: Aleksi Bardy 

 

 

THREE WINDOWS AND A HANGING 
 TRI DRITARE DHE NJË VARJE

 Kosovo, Germany, 93 min.
 DIRECTED BY: Isa Qosja 
 WRITTEN BY: Zymber Kelmendi 
 PRODUCED BY:  Shkumbin Istrefi, Mentor Shala & Nicole Gerhards 

 

 

UNDER ELECTRIC CLOUDS 
 Под ЭЛЕКТРИЧЕСКИМИ ОБЛАКАМИ
 (POD ELECTRICHESKIMI OBLAKAMI)
 Russia, Ukraine, Poland, 137 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Aleksey German Jr. 
 PRODUCED BY: Artem Vasilyev, Andrey Savelyev & Rushan Nasibulin 

 

 

VICTORIA
 Germany, 138 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Sebastian Schipper 
 PRODUCED BY: Jan Dressler 

 

 

VIRGIN MOUNTAIN 
 FÚSI

 Iceland, Denmark, 94 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Dagur Kári 
 PRODUCED BY: Baltasar Kormákur & Agnes Johansen 

 

 

WEDNESDAY 04:45 
 TETARTI 04:45

 Greece, Israel, Germany, 116 min.
 WRITTEN & DIRECTED BY: Alexis Alexiou 
 PRODUCED BY: Thanassis Karathanos, Kostas Lambropoulos, Talia Kleinhendler & Osnat Handelsman-Keren 

 

 

YOUTH 
 YOUTH – LA GIOVINEZZA

 Italy, France, UK, Switzerland, 118 min.
 Written & DIRECTED BY: Paolo Sorrentino 
 PRODUCED BY:  Nicola Giuliano, Francesca Cima & Carlotta Calori